Forum P³ocki Klub Fantastyki Elgalh'ai
Ma³y ruch? Zapraszamy na www.facebook.com/elgalh/
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Greenhouse effect

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum P³ocki Klub Fantastyki Elgalh'ai Strona G³ówna -> Ró¿ne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Corv



Do³±czy³: 05 Cze 2009
Posty: 108
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: in±d

PostWys³any: Pi± 14:25, 04 Gru 2009    Temat postu: Greenhouse effect

Ciekawi mnie jaki procent naszych szanownych forumowiczów kojarzy co to jest "greenhouse effekt". Ciekawi mnie te¿ czy kto¶ jeszcze oprócz mnie ostatnio zainteresowa³ siê tematem globalnego ocieplenia itp itd. Ostatnio mia³em na warsztatach organizowanych przez UNITAR (jest to jednostka szkoleniowa UN) wyk³ad pewnego profesora z Politechniki Warszawskiej na temat podpartych badaniami fizyków dowodów na istnienie globalnego ocieplenia.

Mo¿na znale¼ setki artyku³ow w necie na ten temat jak i setki ankiet w stylu: [link widoczny dla zalogowanych]

Je¶li kto¶ ma ochotê wypowiedzie siê w tym temacie, zapraszam.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
fearon
Tokjo


Do³±czy³: 28 Pa¼ 2006
Posty: 3920
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 13 razy
Ostrze¿eñ: 3/5

PostWys³any: Pi± 22:57, 04 Gru 2009    Temat postu:

Globalne ocieplenie? Czy wyjdê na potwornego ignoranta, je¶li napiszê, ¿e ten temat nigdy mnie nie obchodzi³? Chyba nie, bo w sumie ludzi nie poruszaj± mocno sprawy, które ich bezpo¶rednio nie dotycz±, prawda? Wink

Post zosta³ pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Rydzyk



Do³±czy³: 25 Mar 2009
Posty: 87
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: P³ock

PostWys³any: Pi± 23:01, 04 Gru 2009    Temat postu:

Pewnie w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z jego efektu. Tokjo powiedzia³ dobrze, ma³o ludzi zwraca uwagê na co¶ co ich bez po¶rednio nie dotyka.

Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Rydzyk dnia Pi± 23:02, 04 Gru 2009, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Grabarz
Papa Sigmar


Do³±czy³: 26 Mar 2006
Posty: 2070
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 7 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

PostWys³any: Pi± 23:19, 04 Gru 2009    Temat postu:

Ja nie wierze. Ale mam zero podstaw do dyskusji i nie zalezy mi na poszerzaniu wiedzy w tym zakresie.

Post zosta³ pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Sheverish
_


Do³±czy³: 17 Lis 2006
Posty: 1578
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 3 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: P³ock

PostWys³any: Sob 2:44, 05 Gru 2009    Temat postu:

Tzn ponoæ ostatnimi czasy naukowcy strasznie siê podzielili i czê¶æ du¿a uzna³a, ¿e zmiany klimatu s± procesem naturalnym a wp³yw ludzko¶ci nañ jest ca³kowicie pomijalny.

Np.: w ¶redniowieczu na Lubelszczy¼nie hodowano dobrej jako¶ci winoro¶l. Polskie wino z Lubelszczyzny zasila³o diecezje w ca³ej Polsce ponoæ. - Dopiero kilka lat temu znowu zaczêto uprawiaæ winoro¶l w tamtych regionach, bo wcze¶niej by³o za zimno. Powodem och³odzenia klimatu nie móg³ byæ wp³yw spadku industrializacji i produkcji CO2, bo przed ¶redniowieczem po prostu nie by³o industrializacji w ogóle! Tak samo teraz - obecny wzrost temperatury ¶redniej mo¿e byæ ca³kowicie przypadkowy - albo raczej w jaki¶ g³êbszy sposób zwi±zany z klimatem kosmicznym (aktywno¶æ S³oneczna, zmiana krzywizny elipsy orbity Ksiê¿yca czy jako¶ tak).

Wed³ug mnie ta w³a¶nie opcja jest bardziej prawdopodobna - "tak na prawdê my nie mamy wp³ywu na klimat globalny - jeszcze". Chocia¿ jak wiemy drogim s±siadom zza wschodniej granicy (vel Rosji) uda³o siê zmieniæ pogodê (jak kto¶ nie s³ysza³ to streszczê: na obchody jakiego¶ ¶wiêta komunistycznego chcieli mieæ ³adn± pogodê - samoloty tak d³ugo lata³y po niebie, a¿ rozgrza³y atmosferê lokalnie i rozpêdzi³y chmury - i to rzeczywi¶cie siê powiod³o - mia³o jakie¶ negatywne skutki oczywi¶cie, ale siê uda³o!).

Ma³e zmiany - typu ograniczenie emisji gazów lokalne to s± raczej zabiegi czystko kosmetyczne. Atmosfera przetrawi jako¶ te 10% wiêcej gazów, ale... bêdzie o 10% wiêkszy smog (to siê tyczy oczywi¶cie tylko miast). W P³ocku zdarza siê ta szara Orlenowska mg³a jak gazy z "pochodni" zwi±¿± siê z ch³odn± chmur± i zaczn± p³o¿yæ siê nad miastem. Oszczêdzanie energii i emisji zapobiegnie raczej w³a¶nie takim lokalnym efektom - zamiast globalnym zmianom, które wed³ug mnie s± po prostu nieuniknione.

Wiecie, ¿e Orlen ogrzewa P³ock od oko³o 0,5 stopnia? A temperatura w kombinacie jest od 1 do 3 stopni wy¿sza i¿ w okolicy? (Robi³em pracê w liceum o wp³ywie Orlenu na P³ock - korzysta³em z danych z Murzynowa, jakie¶ stacji miejskiej i danych temperaturowych kombinatu, które wyprosili¶my - wpadli¶my na pomys³ z kole¿ank±, ¿eby posadziæ pas le¶ny miêdzy Orlenem, a Miastem co teoretycznie zmniejszy³o by smog, zanieczyszczenie i (absurdalnie) zwiêkszy³oby temperaturê odczuwaln± - zapora lasu zatrzymywa³aby wiatr który w okresie zimowym zmniejsza temperaturê odczuwaln± znacznie). Schodzê z tematu. I jeszcze jedna fajna rzecz: w P³ocku barwa S³oñca zachodz±cego jest inna z powodu czapy gazowej.


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Sheverish dnia Sob 2:56, 05 Gru 2009, w ca³o¶ci zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Alrauna



Do³±czy³: 05 Lip 2009
Posty: 249
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

PostWys³any: Sob 11:19, 05 Gru 2009    Temat postu:

Wow! To mi sporo t³umaczy (spore ró¿nice temperatury miêdzy P³ockiem a Dobrzykowem, przy czym to nie jest jaka¶ du¿a odleg³o¶æ, i nie chodzi mi o wiatr, bo wiadomo, ¿e w mie¶cie te wielkie budynki trochê go ograniczaj±, czy nie?), a z tym s³oñcem... Jak na to spojrzeæ z artystycznego punktu widzenia, to jeste¶my niepowtarzalni...Smile (szukam plusów)

Post zosta³ pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Corv



Do³±czy³: 05 Cze 2009
Posty: 108
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: in±d

PostWys³any: Sob 18:28, 05 Gru 2009    Temat postu:

Ja tez mam mieszane uczucia w tej kwestii. Jest tak wiele sprzecznych teorii i artyku³ów, ¿e trudno sie po³apaæ. Raz czytam:

"Ocieplenie klimatu obserwowane od po³owy dwudziestego wieku ró¿ni siê od prehistorycznych zjawisk tego typu - uwa¿aj± naukowcy z Uniwersytetu Buffalo i Uniwersytetu Kolorado. Geolodzy zbadali osady z jeziora arktycznego i odkryli, ¿e nie s± one podobne do tych z poprzednich okresów ocieplenia klimatu. Ma to byæ dowodem, ¿e globalne ocieplenie nie tylko jest efektem dzia³ania natury ale tak¿e cz³owieka."

by znów za chwile czytaæ:

[link widoczny dla zalogowanych]

Ale w sumie jednego jestem pewien. Nic nie stoi na przeszkodzie by sprawe badaæ i probowaæ ograniczaæ. Je¶li cz³owiek nie ma wp³ywu na globalne zmiany, profilaktyka nie zaszkodzi. Je¶li natomiast oka¿e siê, ¿e mamy swój wk³ad w przyspieszenie lub si³e tych zmian, profilaktyka okazuje sie koniecznym leczeniem sytuacji.

Co o tym myslicie?


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Sheverish
_


Do³±czy³: 17 Lis 2006
Posty: 1578
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 3 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: P³ock

PostWys³any: Nie 0:08, 06 Gru 2009    Temat postu:

Hm.. by³a te¿ teoria bodaj¿e, ¿e na atmosferê - temperaturê i zawarto¶æ tlenu (i innych gazów oczywi¶cie te¿) olbrzymi wp³yw maj± bakterie.

Teoretyczne obliczenie mówi, ¿e:

Rozpuszczenie w Zatoce Meksykañskiej frachtowca pe³nego ¿elaza (tego do picia w formie leku, s± ¿elazowe syropy i tabletki O_o' na anemiê chyba) spowoduje taki rozrost kultur glonów, ¿e zaczn± produkowaæ OLBRZYMIE ilo¶ci tlenu (o co najmniej 1 rz±d wielko¶ci wy¿sze od Lasów Równikowych!) a poch³aniaæ równie du¿e dwutlenku wêgla. Wzrost populacji ryb nie nast±pi³by do¶æ szybko by pozbyæ siê glonów. Tak gigantyczna ilo¶æ tlenu (zauwa¿my ¿e CO2 jest tylko 0,03% bodaj¿e w atmosferze, ale taka zmiana jest ju¿ gigantyczna objêto¶ciowo) spowoduje och³odzenie klimatu mo¿liwe, ¿e nawet do tego stopnia, ¿e nast±pi nowa epoka lodowcowa.

Wniosek? Wlewajmy ¿elazo do oceanu. Zahamujemy globalny wzrost temperatury Very Happy

Hm... ale to prawda. Teorii jest mnóstwo. Mo¿emy nawet zahaczyæ o fantastykê naukow± - planetê Nibiru, ale raczej nie przesadzajmy.

Fajny artyku³, który "zalinkowa³e¶". Na prawdê fajnie siê czyta.

To prawda - profilaktyka jest potrzebna. Powtórzê samego siebie tutaj pisz±c, ¿e nawet je¶li nie zmienimy klimatu globalnie profilaktyk± to lokalnie bêdzie bardziej komfortowo.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum P³ocki Klub Fantastyki Elgalh'ai Strona G³ówna -> Ró¿ne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin